06.22-i adás Litván Györgyné Gál Éva történésszel
Létrehozta: admin (2016. június 23. )Utolsó hozzászóló: admin (2016. június 23. )
Az Államvédelmi Hatóság emberei feljegyezték, hogy „Litván György, felesége és két gyermekük 1958. május 4-én 10 óra ötven perckor bementek az Állatkertbe, ahol frissítőt és perecet vásároltak és az állatokat nézegették.” A megfigyelés persze azért „járt” a Litván családnak, mert 56-ban mindketten részt vettek a Petőfi Kör rendezvényein, mindketten tenni is akartak egy szabadabb, élhetőbb világért. Hogyan, s miért ítélték el végül Litvánt hat évre, s milyen életet élhetett közben felesége és gyermeke?
Hogyan, s miért kezdte el a várostörténész Gál Éva a Történeti Levéltárban az ötvenes évek iratait kutatni? Először csak a személyes érdeklődés vezette: a férje, Litván György elleni nyomozás, majd a tárgyalás körülményeit próbálta minél jobban megismerni. Hogyan lett a kutatás része az életének? Milyen körülmények között juthatott vagy nem juthatott) adatokhoz? Hogyan titkosítottak vagy semmisítettek meg a rendszerváltás után is dossziékat, s hogyan használta az új hatalom is a régi besúgókat és a régi módszereket?
Az ötvenes-hatvanas évek belbiztonsági iratait, a beszervezések dokumentumait olvasva egyre biztosabb meggyőződése lett Litván Györgyné Gál Évának, hogy a saját kíváncsiságát kielégíteni akaró kutatás eredményeit meg kell osztania másokkal. Már csak azért is, mert az iratokból kiderült, hogy a hatóság több esetben is olyan sikeresen rágalmazott meg tudósokat azzal, hogy besúgó, hogy még barátai, családja is elhitte. Így járt például Szalai Sándor szociológus is. Szilárd Leó esete más: őt nem beszervezni, hanem hazacsábítani akarták, remélve, hogy a híres tudóst a politikai rendszer fényezésére használhatják.
Híresebb rendszerkritikusok lejáratásával később is kísérletezett a rendszer – meséli Gál Éva, aki könyvében Eörsi István példáját is leírja. Eörsit azzal akarták diszkreditálni, hogy egy, még fiatal korában írt, Rákosit dicsőítő versét terjesztették el – remélve, hogy a költőtől elfordulnak majd barátai.
A könyv után Litván és Soros György barátságáról, kapcsolatáról beszél a történész özvegye, arról, hogyan vezetett a két ember barátsága a nyolcvanas években a Soros Alapítvány létrehozásához és működéséhez.