04.01-i adás Havas Judit előadóművésszel és Szil Péter pszichoterapeutával
Létrehozta: admin (2015. április 01. )Utolsó hozzászóló: admin (2015. április 01. )
Jókai Mór és Liszt Ferenc művét, A holt költő szerelmét először Laborfalvi Róza adta elő 1874-ben – ma Havas Judit mondja ezt a romantikus melodrámát, s hozzá Jandó Jenő zongorázik. Tíz éve született ez az előadás, amely elhangzott már a Petőfi Irodalmi Múzeumban, Komáromban és (a Tavaszi Fesztivál programjaként) a Kogartban is. Hogy milyen a jó előadó, azt Latinovitstól tanulta Havas Judit, aki harminc éve áll pódiumon, s persze nem csak melodrámát ad elő. A Holokausztra emlékezve és emlékeztetve adta elő a Séta című monodrámát, amit játszott a Komédiumban, de Izraelben is.
Miben különbözik a színész és az előadóművész? Miért oly ritka manapság a versmondás? Mi mindenre tanította meg Havas Juditot a harminc évnyi versmondás, aki ma esteket szerkeszt a Petőfi Irodalmi Múzeumban, egy versmondó szalont vezet, az egyetemen pedig irodalmat, emberismeretet, tárgyalási kommunikációt tanít.
Egy feminista férfi – mondják Szil Péterre. Ő pedig először arról beszél, hogy miféle elkötelezettséget jelent számára ez a megfogalmazás. Szerinte a modernizálódó és egyre inkább az emberi jogokra figyelő társadalmakban ma két nagy, megoldásra váró probléma van: a férfiak és nők közti egyenjogúság kérdése, és a gyermekek jogai. A feminizmus szerinte nem a nőkről, hanem az egyenlőségről szól. Hogy Szil Péter 1974-ben, 23 évesen elment Magyarországról, annak politikai és magánéleti, személyiségével összefüggő okai egyaránt voltak. Svédországban telepedett le, ott kötelezte el magát a feminizmus, az emberi jogok mellett. Hétköznapi hímsovinizmus című könyve, amit egy spanyol barátjával közösen írt, tulajdonképpen szószedet, szöveggyűjtemény, amelyben a két pszichoterapeuta összegyűjtötte mindazokat a manővereket, módszereket, amelyekkel a férfiak megteremtik és fenntartják az egyenlőtlenséget párkapcsolatukban.
Szil Péter könyvét persze nőknek is szánta, de legalább annyira az olyan férfiaknak, akik tenni akarnak az erőszak ellen. Ezért hozta létre a Stop Férfierőszak Projektet is. A projekt elérhető a www.stop-ferfieroszak.hu oldalon. Mi minden tartozik a párkapcsolati erőszak eszköztárába? Hogyan illeszkedik a párkapcsolati erőszak a társadalmi igazságtalanságok rendszerébe? A műsor utolsó perceiben arról beszél Szil Péter, hogy hogyan élte át saját daganatos betegségét, s milyen harcokat kellett folytatnia az orvosokkal, hogy ebben a kapcsolatban is fogadják el őt egyenrangú félnek.
Szil Péter gondolatairól, munkáiról részletesebben weboldalán, a www.szil.info oldalon olvashatnak.